• The Woodstock Academy Honor Roll

    2018-2019

    1st Quarter

     

    High Honors


    POST GRADUATE

    Guillem Arcos Gonzalez, Jahden Erold, Isaiah Jones, Skylar Kooyenga, Kruno Macner, Jameison Meier, Jeffrey Planutis, Stefanos Psarras, and Treauhn Williams

     

    GRADE 12  

    Sophie Archambault, Irene Askitis, Renee Auger, Harmony Barna, Hannah Bessette, Emmalee Binette, Abigail Botta, Brianna Bradley, Zachary Brown, Hannah Burgess, Logan Burton, Nguyen Cai, Grant Cerrone, Summer Chaponis, Yilin Chen, Noelle Ciccarelli, Emily Colangelo, Heather Converse, Lucas Couture, Rachel Durand, Mackenzie Eaton, Caleb Feen, Dyson Frank, Benjamin Frechette, Giorgia Giannini, Jenna Gormley, Madelyn Grube, Katherine Harrington, Chong He, Savannah Henault, Ethan Holcomb, Ke Hu, Hannah Ives, Sofia Jendrewski, Arielle Johnson, Spencer Kalafus, Blake Kollbeck, Charles Kratochvil, Jacob Ledbetter, Noah MacAlister, Kathryn Mason, Anthony Menounos, Samantha Mowry, Lauren Neely, Chloe Nolin, Julianna Nuttall, Matthew Odom, Samantha Orlowski, Zachary Paige, Holden Pimental, Audrey Poehler, Tristan Raszka, Margaret Ritzau, Nicole Robichaud, Adam Sanderson, Maria Scandalito, Olivia Stanikmas, Emma Strandson, Lydia Taft, Abigail Vaida, Emma Vallone, Madalin Wilcox, Joseph Woronecki, Kejian Wu, Luke Zavorskas, and Michael Zheng

     

    GRADE 11

    Alyssa Arends, Annabelle Bastura, Jordyn Brousseau, Yile Chen, Mikayla Corriveau, Nathan Craig, Marta Cuenca Sabuco, Emma Durand, Allison Faist, Christine Faist, Anya Farutin, Caroline Frost, Diana Gonzalez, Paula Hernandez Aulet, Rebecca Jarvis, Avery Jones, Jessica Kasacek, Jennifer Kelley, Hali Korsu, Vy Lam, Rachel Lambert, Ruiyang Liang, Dung Ly, Zoe Marshall, David May, Sofia Melle, Alexander Orbegozo, Emma Redfield, Haylee Renaud, Ashley Scott, Kansas Sienna, Carla Simal Gaytan de Ayala, Caitlyn Sroczenski, Aidan Stewart, Daniel Suitum, Jared Tidwell, Xijing Wang, Aleya Wesler, and Travis White

     

    GRADE 10

    Alexia Adams, Aden Berthiaume, Ethan Bove, Katelin Briere, Logan Brock, Justin Cave, Riley Chapuis, Hannah Darigan, Julia Dearborn, Sarah Delaney, Andrew Dilko, Stella DiPippo, Zhiyan Du, Gabriella Garbutt, Gabriel Geyer, Giana Guida, Emma Hovestadt, Taeoh Kim, Kelsey Kosior, Brynn Kusnarowis, Mackenzie Leveille, Aochen Li, Hanna Longwell, Ciara MacKinnon, Marco Maluf, Sophia Mawson, Gavin Miller, Joey Mink, Bailey Mitchell, Lily Patenaude, Connor Quinn, Owen Ritzau, Noah Salsich, Ida Sanders, Alexa Schimmelpfennig, Heather Schofield, Colin Smith, Sybaljan Tahirova, Maeve Taylor, Lam Thai, Caroline Wilcox, Alexander Williams, Wesley Woronecki, and Seo Yun

     

    GRADE 9

    Claire Anderson, Linsey Arends, Morgan Bentley, Zoe Botta, Leah Castle, Emma Clinton, Nicholas Dahl, Emmaline Ebbeling, River Favreau, Olivia Grant, Madelyn Groves, Liam Hagan, Samuel Hagan, Ryan Hanlon, Ashley Kasacek, Anna Kellermann, Keenan LaMontagne, Kaden McFarlin, Sofia Murray, Thomas Musumeci, Savannah Olson, Ian Palmerino, Hunter Phillips, John Pokorny, David Ramos, Lucas Reardon, Hans Rhynhart, Zachary Roethlein, Mia Ruggeri, Aidan Russell, Kadin Shepherd, Adeline Smith, Conor Stewart, Vincent Tocci, Ainsley Viano, Tyler Warren, Grayson Webber, and Zachary White

     

    Honors


    POST GRADUATE

    Trey Anderson, Siddiq Canty, Darweshi Hunter, Ahmad Jeffries, Darion Jordan Thomas, John Korte, Odinakachim Oguama, Romar Reid, Jeremy Robinson, Kaleb Thornton, and Jacob Toppin

     

    GRADE 12

    Samuel Allegretti, Mingxin An, Ashleigh Angle, Peyton Aubin, Vanessa Barylski, Morgan Bassett, Asa Bazinet, Kenneth Birlin, Orlane Bisamaza, Owen Borski, Luigi Boselli, Kathleen Boshka, Dominic Bove, Ashlyn Bright, Anthony Brown, Olivia Burrell, Shyonne Challinor, Du Cheng, Jada Childs, Isabel Cintron, Spencer Collins, Alexander Creme, Allison Crescimanno, Shannon D'Alessandro, Minh Dang, Ronald DeGray, Brianna Dennett, Haoxuan Ding, Waverly Dombkowski, Ely Driscoll, Jared Feragne, Noah Fernandes, Wei Fu, McKenna Gagnon, Ivy Gelhaus, Aria Gianfriddo, Mikal Gjerde, Joseph Graley, Emma Green, Madeline Gronski, Cole Hackett, Ava Hassell, Cecilia Hawkins, Erika Helmetag, Shannon Hermann, Ngan Ho, Danuse Horka, Jack Hovestadt, Lauren Hovestadt, Chen-Fu Hsu, Natalie Humphrey, Hailey Jaques, Nathan John, Aaron Johnson, Nicole Katinas, Emma Kelleher, Mohammed Khan, Emily King, Emilia Lacedelli, Zachary Lambert, Kyle Lavoie, Elliot Lawrence, Abbe Lecuyer, Olivia Majek, Nicole Marmat, Jarod Martin, Luke Mathewson, Braden Mayo, Eridon Mehmeti, Emily Menard, Alexa Michalski, Vincent Mitchell, Mariella Mizero, Kasidit Muenprasitivej, Selena Muniz, Sarah Naveed, Anh Nguyen, Tavia Orvos, Pari Patel, Noah Pepper, Ricardo Perez Tovar, Eric Preston, Megan Rainville, Shane Rickell, John Rogers, Mariangela Ruggeri, Preston Santos, Cooper Sarette, Madison Schafmayer, Star Schofield, Mason Scott, Sean Seabold, Lauren Semancik, Haley Short, Madison Skellett, Lydia Smith, Connor Starr, Codi Staveski, Regan Stuyniski, Shiyun Tang, Matthew Tiffany, Sophia Trifone, Ame Tsamaase, Kelsey Tyler, Rebekah Wesler, Mikayla Wilcox, Yanning Wu, Zhexuan Wu, Xuan You, and Ivy Young

     

    GRADE 11

    Emily Arters, Izetta Asikainen, Mackenzie Barrows, Sabrina Bastien, Russell Beausoleil, Remi Benton, Yvonne Bessette, Alison Blair, Elise Boisvert, Maximilian Bosio, Alexia Bourbeau, Lily Brin, Reid Butler, Jackson Chambers, Jonathan Chan, Danielle Chaput, Corinne Child, Panagiotios Chrisovechotis, Maia Corrado, Reagan Couture, Chandler Creedon, Shawna Cudworth, Jifan Cui, Talia Dazy, Tarryn Desrosiers, Kennedy Dexter, Jorge Diaz Barreiro, Josephine Dlugosz, Joseph Fleck, Kayla Gaudreau, Evan Gianfriddo, Anthony Girard, Matthew Guillot, Caroline Hamill, Shawn Hill, Rachel Holden, Tessa Houlihan, Paige Kasacek, Nicholas Kelley, Bryce Lambert, Joshua Lavitt, Abigail LeBlanc, Austen LeDonne, Grace Leite, Jack Lotter, Wenxin Ma, Matthew MacPherson, Victor Maldonado, Srdja Marinkovic, Nicole Maxim, Jocelyn Mayotte, Luis Miranda, Tristan Monahan, Marina Monrabal Romeu, Aidan Morin, Brooke Nagle, Quoc Nguyen, Tan Nguyen, Sonny Nielsen, Quinn Ottilige, Katherine Papp, Alexis Parent, Sebastian Pelletier, Zachary Radcliffe, Anna Raymond, Sean Rearden, Lucas Renaud, Emma Rhynhart, Rachael Roberts, Nelson Rodrigues dos Santos, Matthew Roethlein, Nathan Roethlein, Christopher Rossi, Susan Round, Courtney Ruszczyk, Hallie Saracina, Jack Savage, Emma Schall, Morgan Schmidt, Adam Shinkiewicz, Linda St Laurent, Jiayang Sun, Sarah Tuttle, Grayson Walley, Yahan Wang, Yanzhao Wang, Gregory Weber, Chelsea Willis, Evan Wood, Harold Wotton, Lanqi Zhang and Junxia Zhou

     

    GRADE 10

    Michael Adams, Jacob Aseltine, Ethan Aspiras, Emma Auker, Hunter Austrie, Nicola Bastien, Sierra Bedard, Rianna Bessios, Cedric Bilica, Timothy Billings, Liam Blanchflower, Matthew Brady, Zachary Brody, Abigail Brown, Jacob Brown, Nicholas Caggiano, Amanda Cerrone, Stefan Chervenkov, Demosthenes Chrisovechotis, Emily Condon, Sydney Cournoyer, Sydney Couture, Emma Curtis, Connor Dexter, Jackson Dias, Riley Douglas, Oliver Driscoll, Eliza Dutson, Adrian Essex, Jocelyn Foisey, Zipeng Gao, William Gaug, Grace Gronski, Colby Groves, Ashley Guillot, Richard Hickson, Andrew Johnson, Megan Kelly, Dominick Kollbeck, Jadyn LaFlamme, Caitlin LeSage, Skyla Lindell, Angela Lu, Avery MacNeil, Harriet Majek, Samuel Massey, Emily McClure, Lucy McDermott, Maximilian Metz, Alina Michalski, Karissa Minkema, Ian Nielson, Jacob Niemiec, Mckayla Noonan, Giovanni Nuccio, Ashley Nunes, Alissa O'Connor, Evan Odorski, Olivia Ott, Avery Pajak, Alyssa Patel, John Peabody, Alexa Pechie, Violet Pietrowski, Megan Preston, Jeremy Romano, Avery Sabrowski, Maria Santucci, Chayton Scheuritzel, Alyssa Sharrow, Madeline Silbermann, Suzanne Silbermann, Clayton Singleton, Meghan Slate, Cameran Steiger, Mya Symington St John, Nicole Terjesen, Cuong To, Qian Tong, Alexandra Vaida, Rockwell Valentine, Kassidy Walden, Allison Wall, Yunqing Wang, Eli Werstler, and Emily Zmayefski

     

    GRADE 9

    Jai Abrams, Amber Ahearn, Vaughn Andrews, John Armstrong, Jayliena Bates, Liam Bates, Alison Bessette, Carleigh Boisvert, Kyle Brennan, Stella Brin, Nico Burgio, Kyla Burke, Nathan Butler, Dylan Chamberlin, Hannah Clark, Kaitlyn Dalbec, Nicole Davidson, Henry Driscoll, Julia Ezzell, Scout Favreau, Alexa Fernandez, Atticus Finch, Tomson Flanagan, Nathan Gaug, Zachary Girard, Matthew Griffin, Morgan Hardacker, Sydney Haskins, Emma Heimgartner, Gwenith Hendrickson, Grace Herindeen, Lauren Johnston Medeiros, Caleb Koleszar, Benjamin Laisi, Alexander Levesque, Jonah Libby, Kan Lin, Aiden Lisee, Elizabeth Lovrien, Allison MacAlister, Madison Malboeuf, Collin Manuilow, Jillian Marcotte, Isabella Miller, Gianna Nichols, Joshua Niemann, Dhruvi Patel, Tegan Perry, Lily Pierce, Julia Powell, Christian Rilling, Sara Rogerson, Andrea Sanders, Robert Saraidarian, Julia Scandalito, Sydney Schuler, Graham Scribner, Jordan Sienna, Jonathan Smith, John Stone, Jonathan Surowaniec, Alex Szarkowicz, Jacqueline Trudeau, Ainslie Tschamler, Norman Warcholik, and Emily Wyrostek

     

    Recognition


    POST GRADUATE

    Tyronn Mosley and Tyrone Weeks

     

    GRADE 12

    Chase Anderson, Joshlyn Bates, Hannah Becker, Michael Bilica, Damian Bonneau Nichols, Thomas Catsam, Hannah Chubbuck, Emma Ciquera, Leighelle Clarke, Abraham Cooke, Seyla Dodge, Zachary Fontaine, Kira Lizotte, William Loftus, Junyu Long, Natalie Low, Aidan McCarthy, Liam McDermott, Leah McFarlin, Delaney McIntire, Matthew Moffitt, Reece Morelli, Aleena Nadeem, Cameron Phillips, Nathan Price, Andrew Roy, Grace Simon, Jayden Soto, Cheyenne Terranova, Derek Thompson, Aislin Tracey, and Jessica Vennart

     

    GRADE 11

    Paige Audet, Yunfei Bai, Lillian Bates, Corinna Benoit, Zachary Bertram, Addie Bouten, Daniel Champagne, Elizabeth Elza, David Fleck, Megan Gohn, Benjamin Green, Alexander Guillot, Todd Gustafson, Riley Hardacker, Yiyang Hu, Kathrine Ionkin, Josephina Keith, Abigail Kruger, Seth Libby, Qicong Lin, Ru Liu, Jacob Longe, Mary Lucier, Justin Marcotte, Makayla May, Justin McGroary, Anam Nizam, Kelsey Oloff, Isabella Precourt, Lily Quinn, Efstathios Savvidis, Stephany Senecal, Andrew Swift, Nina Vasquez Nichols, Yu Wang, Taylor Watson, Ian Welz, Melissa Wishart, Fei Wu, Nicholas Zagrodny, and Hongjin Zhou

     

    GRADE 10

    Hunter Anderson, Brian Antunes, Nicholas Apley, Livia Armstrong, Emma-Leigh Arsenault, Trey Ayotte, Kathleen Ben, Kaitlin Birlin, Emmalyn Bunker, Rachel Canedy, Cody Currie, Charles Dimock, Adam Exley, Kileigh Gagnon, Huck Gelhaus, Amanda Hair, Jacob Hernandez, Hailey Kerouack, Kaily LaChapelle, Nathaniel Majewski, Marissa Mayhew, Ella McMahon, Stephanos Menounos, Emme Miglietta, Zachary Niemann, Molly O'Connor, Nathan Olson, Melanie Pazienza, Maxwell Racicot, Elijah Saine, Gavin Savoie, Adam Schimmelpfennig, Quinn Schuler, Emily Skellett, Mallory Tyimok, and Alexis Zagrodny

     

    GRADE 9

    Caleb Anderson, Annarose Avery, Hamilton Barnes, Peter Bergeron, Caleb Calabrese, Paige Campbell, Murphy Chace, Victoria Checko, Jordan Chiles, Emily Coman, Walker Dalton, Ella Davis, Margaret Ebbeling, Sage Eno, Shannon Gagnon, Sierra Girard, Marrin Gorgone, Brendan Hill, Stephanie Lizotte, Megan Lucier, Layla Manis, Hailey McDonald, Lily Schofield, Jayden Tosetti, Dylan Wynkoop, and Kamila Wysocki